Konkurs recytatorski "Kocham Cię życie" za nami...

30 października 2019 r. odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Kocham Cię życie” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. Poziom, jaki zaprezentowało 22 uczestników był niezwykle wyrównany i bardzo wysoki, a umiejętności pilnie wypracowane pod okiem opiekunów z instytucji kultury zadziwiały zebraną publiczność. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Gabriela Synowiec – pracownik Zespołu ds. Teatralnych Łódzkiego Domu Kultury, Halina Kozłowska – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej oraz Krystyna Przezak – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelniczka naszej biblioteki. Wybór finalistów z każdej kategorii wiekowej był nie lada wyzwaniem dla oceniających i po owocnych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria Klasy I – III

I miejsce: Agata Szczepaniak
II miejsce: Piotr Błaszkiewicz
III miejsce: Anna Pawlak
Wyróżnienie: Stanisław Maciejewski

Kategoria Klasy IV-VI

I miejsce: Tatiana Grabarczyk
II miejsce: Wiktoria Misiowska
III miejsce: Hanna Domagalska

Kategoria Klasy VII – VIII

I miejsce: Kacper Świętczak
II miejsce: Kinga Załęcka
III miejsce: Antonina Maciejewska

Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne nagrody, najlepszych z nich nagrodzono upominkami zakupionymi ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie o/Klonowa.

W trakcie obrad komisji uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez specjalistów Teatru Kurtyna z Krakowa, sfinansowanych ze środków GKRPA w Klonowej.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom komisji  oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. 

 

Spotkanie z Hanną Cygler w GBP w Klonowej

Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem, sala klonowskiej biblioteki zapełniła się naszymi czytelnikami, oczekującymi spotkania autorskiego z pisarką, tłumaczką, działaczką społeczną i wolontariuszką – Hanną Cygler. Jest ona osobą ciekawą świata i ludzi, jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek.  

Nasz gość cierpliwie i z humorem odpowiadał na liczne pytania ujawniając fragmenty swego życia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania książek naszej autorki - od fazy pomysłu aż do efektu jej pracy czyli nowego dzieła. Nie mogło zabraknąć również pytań o upodobania pisarki m.in. ulubieni pisarze, książki czy też bohaterzy książkowi z jej własnych powieści. W rozmowach przewijały się wątki osobiste, fabuły książkowe i historie z życia. Hanna Cygler dała się poznać nie tylko, jako utalentowana pisarka, ale przede wszystkim niezwykły człowiek o wielkim sercu. Pytanie o działalność społeczną i wolontariat, które zostało zadane przez jedną z uczestniczek, otworzyło zupełnie inny wymiar spotkania. Nasz gość z błyskiem w oku i ciepłem w głosie zaczął opowiadać o niezwykle istotnych aspektach, tak często zapominanych w biegu życia codziennego. Śmiało można powiedzieć, że pisarka zyskała swym podejściem do świata i życia przedstawionym w tej części rozmowy, jeszcze większą sympatię naszych czytelników.

Podczas spotkania można było zakupić książkę pisarki i udać się po pamiątkowy wpis oraz autograf, co cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników. By zatrzymać ten magiczny czas spotkania wszyscy z radością zapozowali do pamiątkowego zdjęcia. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece i Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. 

   

 

O przekuwaniu żelaza w klonowskich kuźniach

„W 1659 r. wymieniono dwie kuźnice, tym razem w Klonowej; ponieważ nazywały się tak samo, jak te znane z 1616 r., najprawdopodobniej mamy do czynienia z tymi samymi ośrodkami. Znajdowały się one blisko siebie, w połowie odległości między Klonową a Brąszewicami, nad rzeką Łużycą; dziś obszar ten należy do wsi Kuźniczka. Jedna z nich – Błońska – była prawdziwym zakładem przemysłowym.” – czytamy w artykule „Kuźnice klonowskie w przemysłowym krajobrazie Ziemi Sieradzkiej” (Na Sieradzkich Szlakach 2/126/2017/XXXII). O tych właśnie kuźnicach opowiadał, podczas sobotniego spotkania w bibliotece, autor artykułu - archeolog, Wiceprezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej – Michał Szymański. Dziękujemy serdecznie Prelegentowi i wszystkim przybyłym. Już dziś, dla zainteresowanych, mamy informację, że w panach biblioteki są kolejne tematy związane z Naszą Małą Historią

Działań skupionych wokół historii Klonowej nasza biblioteka podejmowała już kilka. Zaliczyć do nich z pewnością można wystawę pt. „Szczepan Mucha – klonowski rzeźbiarz ludowy”, Projekt „Spotkajmy się z historią” - współorganizowany z Łódzkim Domem Kultury, wydanie kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” w całości poświęconego naszej gminie oraz edukacyjny piknik historyczny „Folwark nad strugą”.

30.03.2019 r.

Spotkanie z Łukaszem Walewskim w GBP w Klonowej

Organizujemy przyjęcie... Czy aby na pewno wiemy, jak usadzić gości przy stole? Kogo komu należy przedstawić w pierwszej kolejności? Nie tylko posłuchać o tym, ale i poćwiczyć właściwe zachowanie, mogliśmy 8 marca w naszej bibliotece podczas spotkania z Łukaszem Walewskim – ekspertem w temacie dobrych manier i autorem książek o savoir-vivre. O różnego rodzaju gafach, wpadkach i faux pas autor opowiadał z takim entuzjazmem, że sala co chwilę rozbrzmiewała gromkim śmiechem...

 2019.03.08 r.

Spotkanie z Romanem Czejarkiem w GBP w Klonowej

17 października na godzinę 17.00 do GBP w Klonowej dotarł niecodzienny gość - dziennikarz, radiowiec, pisarz, fotograf, konferansjer – Roman Czejarek - kojarzony przede wszystkim z Programem 1 Polskiego Radia i „Latem z Radiem”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece od ponad dwóch lat.  Pan Roman oczarował wszystkich przybyłych gości swoją elokwencją, wiedzą, inteligencją, urokiem osobistym, skromnością, poczuciem humoru… i można by tak wymieniać w nieskończoność. Opowiadał o kulisach pracy w radiu, przytaczał zabawne sytuacje zza mikrofonu i zza sceny, sypał anegdotami jak z rękawa, mówił o blaskach i cieniach bycia rozpoznawalnym, o swoich zainteresowaniach – pasjonuje się m.in. historią swojego rodzinnego miasta Szczecina. Dzięki temu powstały takie publikacje jak: „Sekrety Szczecina”, „Sekrety Pomorza Zachodniego” czy „Kolorowy Szczecin”. Warto również wspomnieć o książce pt. „Moje Lato z Radiem” i „Polska według Czejarka”. Pan Roman jest również miłośnikiem dalekich podróży i to stało się tematem przewodnim spotkania. Opowiedział i zilustrował nam swoje wyprawy na Kubę, do Peru, Laosu, Afganistanu. Najwięcej czasu poświęcił opowieściom i anegdotom na temat wyprawy badawczej na dno Kanionu Colca w Ameryce Południowej. Na koniec nie zabrakło oczywiście indywidualnych rozmów z gościem, autografów w jego książce oraz wspólnego, grupowego zdjęcia. Nasz gość opowiadał w sposób tak ciekawy i interesujący, że jak sam powiedział „zbliżyliśmy się do kolejnego rekordu długości spotkania”. Dziękujemy serdecznie za przybycie oraz przyjazną atmosferę Panu Romanowi i wszystkim uczestnikom tegoż spotkania!

 

 

   

 

Podsumowanie projektu "Z książką w podróż przez świat"

11 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej nastąpiło podsumowanie projektu „Z KSIĄŻKĄ W PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT” zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Samorządu Województwa Łódzkiego i Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2018 r. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – m. in. Pani Wiesława Sujecka – prezes PTTK w Sieradzu, przedstawiciele samorządu Gminy Klonowa oraz instytucji i organizacji z terenu gminy, Panie: Danuta Rabikowska-Foryś  i Anna Wolska – członkinie jury konkursu plastycznego, przedstawiciele Grona Pedagogicznego w Klonowej,  rodzice dzieci biorących czynny udział w projekcie, a przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół w Klonowej – główni uczestnicy projektu.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja o historii i walorach krajoznawczych gminy Klonowa wygłoszona przez Panią Wiesławę Sujecką. Zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji w skupieniu i z ogromną ciekawością. Pani Sujecka opowiadała o historii Klonowej z takim zaangażowaniem, że można by jej słuchać w nieskończoność…

Kolejnym punktem programu było podsumowanie projektu, którego dokonała Pani Agnieszka Musialska – dyrektor GBP i GOK w Klonowej. Przypomniała wszystkim zgromadzonym, z jakimi zadaniami zmierzyły się placówki kultury. Było to m.in. spotkanie z podróżnikiem – Panem Sebastianem Bielakiem, na które z wielką chęcią przybyła młodzież Zespołu Szkół w Klonowej. Młodzi mieli okazje wysłuchać autorskiej prelekcji multimedialnej pt. „Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą” wygłoszonej przez zaproszonego gościa.

Kolejnym działaniem projektu był międzygminny konkurs recytatorski, który miał miejsce 5 października. Zakładał on recytację fragmentu prozy opisującej piękno przyrody polskiej. Jury wyłoniło 3 miejsca w trzech kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy, a było ich 20, otrzymali nagrody zakupione ze środków ŁDK oraz GKRPA w Klonowej.  

Ostatnim działaniem, choć równie ważnym, był konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III i IV-VI z Zespołu Szkół w Klonowej. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej piękno przyrody opisanej w wybranej przez siebie książce. Oceny prac dokonało profesjonalne jury 4 października. Uczestnicy tegoż konkursu czekali z niecierpliwością na ogłoszenie wyników aż do dnia podsumowania projektu. Zaproszeni goście mogli podziwiać pokonkursową wystawę prac plastycznych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w pracę nad projektem. Dzięki Wam mieliśmy okazję uczestniczyć wraz z dziećmi i młodzieżą w jakże fascynującej podróży po Polsce.