O ciałach niebieskich i kosmosie dyskutowali uczniowie klasy II b z miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Magdaleną Świerszczyńską przybyli do klonowskiej książnicy w przedświąteczną środę. Spotkanie odbyło się w ramach pilotażowego projektu „Para buch! Książka w ruch” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.

Na początek zajęć dzieci chętnie włączyły się w rozmowę dotyczącą ich własnych doświadczeń związanych z obserwacją nieba i planet nocą. Najmłodsi chętnie dzieli się swoimi przeżyciami i wiedzą aktywnie biorąc udział w rozmowie i zabawach. Mając gruntowne przygotowanie, sami zapragnęliśmy ruszyć w magiczną podróż w przestrzeń kosmiczną. W związku z tym, po ubraniu niewidzialnego skafandra kosmonauty, przemieściliśmy się rakietami do naszej sali audiowizualnej, która na czas lekcji bibliotecznej zamieniła się w Układ Słoneczny. Mali czytelnicy odwiedzili po kolei każdą z planet, rozwiązując przy tym różne zadania m.in. układanie rozsypanki wyrazowej lub obrazkowej, interpretacja ruchem muzyki czy przejście labiryntu.

Finałowym elementem zajęć było wykonanie wyjątkowej kartki świątecznej – wyjątkowej, bowiem święcącej! Uczniowie dzielnie tworzyli obwód z baterii, diody i taśmy miedzianej, mając przy tym mnóstwo frajdy! Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć potwierdzą, że nauka wcale nie musi być nudna!

Zajęcia odbyły się 18.12.2019 r.

30 października 2019 r. odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Kocham Cię życie” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. Poziom, jaki zaprezentowało 22 uczestników był niezwykle wyrównany i bardzo wysoki, a umiejętności pilnie wypracowane pod okiem opiekunów z instytucji kultury zadziwiały zebraną publiczność. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Gabriela Synowiec – pracownik Zespołu ds. Teatralnych Łódzkiego Domu Kultury, Halina Kozłowska – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej oraz Krystyna Przezak – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelniczka naszej biblioteki. Wybór finalistów z każdej kategorii wiekowej był nie lada wyzwaniem dla oceniających i po owocnych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria Klasy I – III

I miejsce: Agata Szczepaniak
II miejsce: Piotr Błaszkiewicz
III miejsce: Anna Pawlak
Wyróżnienie: Stanisław Maciejewski

Kategoria Klasy IV-VI

I miejsce: Tatiana Grabarczyk
II miejsce: Wiktoria Misiowska
III miejsce: Hanna Domagalska

Kategoria Klasy VII – VIII

I miejsce: Kacper Świętczak
II miejsce: Kinga Załęcka
III miejsce: Antonina Maciejewska

Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne nagrody, najlepszych z nich nagrodzono upominkami zakupionymi ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie o/Klonowa.

W trakcie obrad komisji uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez specjalistów Teatru Kurtyna z Krakowa, sfinansowanych ze środków GKRPA w Klonowej.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom komisji  oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. 

 

Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem, sala klonowskiej biblioteki zapełniła się naszymi czytelnikami, oczekującymi spotkania autorskiego z pisarką, tłumaczką, działaczką społeczną i wolontariuszką – Hanną Cygler. Jest ona osobą ciekawą świata i ludzi, jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek.  

Nasz gość cierpliwie i z humorem odpowiadał na liczne pytania ujawniając fragmenty swego życia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania książek naszej autorki - od fazy pomysłu aż do efektu jej pracy czyli nowego dzieła. Nie mogło zabraknąć również pytań o upodobania pisarki m.in. ulubieni pisarze, książki czy też bohaterzy książkowi z jej własnych powieści. W rozmowach przewijały się wątki osobiste, fabuły książkowe i historie z życia. Hanna Cygler dała się poznać nie tylko, jako utalentowana pisarka, ale przede wszystkim niezwykły człowiek o wielkim sercu. Pytanie o działalność społeczną i wolontariat, które zostało zadane przez jedną z uczestniczek, otworzyło zupełnie inny wymiar spotkania. Nasz gość z błyskiem w oku i ciepłem w głosie zaczął opowiadać o niezwykle istotnych aspektach, tak często zapominanych w biegu życia codziennego. Śmiało można powiedzieć, że pisarka zyskała swym podejściem do świata i życia przedstawionym w tej części rozmowy, jeszcze większą sympatię naszych czytelników.

Podczas spotkania można było zakupić książkę pisarki i udać się po pamiątkowy wpis oraz autograf, co cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników. By zatrzymać ten magiczny czas spotkania wszyscy z radością zapozowali do pamiątkowego zdjęcia. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece i Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. 

   

 

„W 1659 r. wymieniono dwie kuźnice, tym razem w Klonowej; ponieważ nazywały się tak samo, jak te znane z 1616 r., najprawdopodobniej mamy do czynienia z tymi samymi ośrodkami. Znajdowały się one blisko siebie, w połowie odległości między Klonową a Brąszewicami, nad rzeką Łużycą; dziś obszar ten należy do wsi Kuźniczka. Jedna z nich – Błońska – była prawdziwym zakładem przemysłowym.” – czytamy w artykule „Kuźnice klonowskie w przemysłowym krajobrazie Ziemi Sieradzkiej” (Na Sieradzkich Szlakach 2/126/2017/XXXII). O tych właśnie kuźnicach opowiadał, podczas sobotniego spotkania w bibliotece, autor artykułu - archeolog, Wiceprezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej – Michał Szymański. Dziękujemy serdecznie Prelegentowi i wszystkim przybyłym. Już dziś, dla zainteresowanych, mamy informację, że w panach biblioteki są kolejne tematy związane z Naszą Małą Historią

Działań skupionych wokół historii Klonowej nasza biblioteka podejmowała już kilka. Zaliczyć do nich z pewnością można wystawę pt. „Szczepan Mucha – klonowski rzeźbiarz ludowy”, Projekt „Spotkajmy się z historią” - współorganizowany z Łódzkim Domem Kultury, wydanie kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” w całości poświęconego naszej gminie oraz edukacyjny piknik historyczny „Folwark nad strugą”.

30.03.2019 r.

Organizujemy przyjęcie... Czy aby na pewno wiemy, jak usadzić gości przy stole? Kogo komu należy przedstawić w pierwszej kolejności? Nie tylko posłuchać o tym, ale i poćwiczyć właściwe zachowanie, mogliśmy 8 marca w naszej bibliotece podczas spotkania z Łukaszem Walewskim – ekspertem w temacie dobrych manier i autorem książek o savoir-vivre. O różnego rodzaju gafach, wpadkach i faux pas autor opowiadał z takim entuzjazmem, że sala co chwilę rozbrzmiewała gromkim śmiechem...

 2019.03.08 r.

17 października na godzinę 17.00 do GBP w Klonowej dotarł niecodzienny gość - dziennikarz, radiowiec, pisarz, fotograf, konferansjer – Roman Czejarek - kojarzony przede wszystkim z Programem 1 Polskiego Radia i „Latem z Radiem”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece od ponad dwóch lat.  Pan Roman oczarował wszystkich przybyłych gości swoją elokwencją, wiedzą, inteligencją, urokiem osobistym, skromnością, poczuciem humoru… i można by tak wymieniać w nieskończoność. Opowiadał o kulisach pracy w radiu, przytaczał zabawne sytuacje zza mikrofonu i zza sceny, sypał anegdotami jak z rękawa, mówił o blaskach i cieniach bycia rozpoznawalnym, o swoich zainteresowaniach – pasjonuje się m.in. historią swojego rodzinnego miasta Szczecina. Dzięki temu powstały takie publikacje jak: „Sekrety Szczecina”, „Sekrety Pomorza Zachodniego” czy „Kolorowy Szczecin”. Warto również wspomnieć o książce pt. „Moje Lato z Radiem” i „Polska według Czejarka”. Pan Roman jest również miłośnikiem dalekich podróży i to stało się tematem przewodnim spotkania. Opowiedział i zilustrował nam swoje wyprawy na Kubę, do Peru, Laosu, Afganistanu. Najwięcej czasu poświęcił opowieściom i anegdotom na temat wyprawy badawczej na dno Kanionu Colca w Ameryce Południowej. Na koniec nie zabrakło oczywiście indywidualnych rozmów z gościem, autografów w jego książce oraz wspólnego, grupowego zdjęcia. Nasz gość opowiadał w sposób tak ciekawy i interesujący, że jak sam powiedział „zbliżyliśmy się do kolejnego rekordu długości spotkania”. Dziękujemy serdecznie za przybycie oraz przyjazną atmosferę Panu Romanowi i wszystkim uczestnikom tegoż spotkania!