Rozstrzygnięcie konkursu "Zdarzyło się w bibliotece"
I miejsce - Joanna Sowizdrzał
II miejsce - Lena Kaczmarek
III miejsce - Hubert Majewski
Wyróżnienie - Zofia Sobieraj
Wyróżnienie - Szymon Guziak
Pozostałe prace nadesłane w konkursie.
Werdykt Komisji Konkursowej:
Wszystkie nadesłane prace konkursowe są zgodne z zasadami Konkursu określonymi w Regulaminie, tj. przedstawiają wydarzenia organizowane przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Klonowej lub współorganizowane przez nią z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Klonowej, wykonane są wybraną techniką plastyczną w dopuszczalnych formatach (A3 lub A4). Każdy uczestnik oddał do oceny jedną pracę.
Trzy spośród prac konkursowych wykazują ewidentny brak samodzielności Uczestnika – zostały one z tego powodu najniżej ocenione przez Komisję. Jury do nagród wytypowało prace, które łączą wszystkie regulaminowe punkty podlegające ocenie, tj. zgodność tematyczna, oryginalność i pomysłowość, walory artystyczne i samodzielność pracy.
Ocena prac przez niezależne Jury przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy polegał na indywidualnym zapoznaniu się z pracami przez każdego z Członków Komisji i przyznaniu punktów poszczególnym pracom. Drugi etap to wypracowanie wspólnego stanowiska całej Komisji.
Po ostatecznej ocenie Komisja postanawia przyznać poszczególne miejsca i nagrody rzeczowe następującym autorom prac:
I miejsce - Joanna Sowizdrzał II miejsce - Lena Kaczmarek III miejsce - Hubert Majewski
Wszystkim gratulujemy, dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do kolejnych.
"Para buch! Książka w ruch" w klonowskiej książnicy
O ciałach niebieskich i kosmosie dyskutowali uczniowie klasy II b z miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Magdaleną Świerszczyńską przybyli do klonowskiej książnicy w przedświąteczną środę. Spotkanie odbyło się w ramach pilotażowego projektu „Para buch! Książka w ruch” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.
Na początek zajęć dzieci chętnie włączyły się w rozmowę dotyczącą ich własnych doświadczeń związanych z obserwacją nieba i planet nocą. Najmłodsi chętnie dzieli się swoimi przeżyciami i wiedzą aktywnie biorąc udział w rozmowie i zabawach. Mając gruntowne przygotowanie, sami zapragnęliśmy ruszyć w magiczną podróż w przestrzeń kosmiczną. W związku z tym, po ubraniu niewidzialnego skafandra kosmonauty, przemieściliśmy się rakietami do naszej sali audiowizualnej, która na czas lekcji bibliotecznej zamieniła się w Układ Słoneczny. Mali czytelnicy odwiedzili po kolei każdą z planet, rozwiązując przy tym różne zadania m.in. układanie rozsypanki wyrazowej lub obrazkowej, interpretacja ruchem muzyki czy przejście labiryntu.
Finałowym elementem zajęć było wykonanie wyjątkowej kartki świątecznej – wyjątkowej, bowiem święcącej! Uczniowie dzielnie tworzyli obwód z baterii, diody i taśmy miedzianej, mając przy tym mnóstwo frajdy! Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć potwierdzą, że nauka wcale nie musi być nudna!
Zajęcia odbyły się 18.12.2019 r.
Konkurs recytatorski "Kocham Cię życie" za nami...
30 października 2019 r. odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Kocham Cię życie” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. Poziom, jaki zaprezentowało 22 uczestników był niezwykle wyrównany i bardzo wysoki, a umiejętności pilnie wypracowane pod okiem opiekunów z instytucji kultury zadziwiały zebraną publiczność. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Gabriela Synowiec – pracownik Zespołu ds. Teatralnych Łódzkiego Domu Kultury, Halina Kozłowska – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej oraz Krystyna Przezak – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelniczka naszej biblioteki. Wybór finalistów z każdej kategorii wiekowej był nie lada wyzwaniem dla oceniających i po owocnych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:
Kategoria Klasy I – III
I miejsce: Agata Szczepaniak II miejsce: Piotr Błaszkiewicz III miejsce: Anna Pawlak Wyróżnienie: Stanisław Maciejewski
Kategoria Klasy IV-VI
I miejsce: Tatiana Grabarczyk II miejsce: Wiktoria Misiowska III miejsce: Hanna Domagalska
Kategoria Klasy VII – VIII
I miejsce: Kacper Świętczak II miejsce: Kinga Załęcka III miejsce: Antonina Maciejewska
Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne nagrody, najlepszych z nich nagrodzono upominkami zakupionymi ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie o/Klonowa.
W trakcie obrad komisji uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez specjalistów Teatru Kurtyna z Krakowa, sfinansowanych ze środków GKRPA w Klonowej.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom, członkom komisji oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia.
Spotkanie z Hanną Cygler w GBP w Klonowej
Pomimo niesprzyjającej pogody za oknem, sala klonowskiej biblioteki zapełniła się naszymi czytelnikami, oczekującymi spotkania autorskiego z pisarką, tłumaczką, działaczką społeczną i wolontariuszką – Hanną Cygler. Jest ona osobą ciekawą świata i ludzi, jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek.
Nasz gość cierpliwie i z humorem odpowiadał na liczne pytania ujawniając fragmenty swego życia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania książek naszej autorki - od fazy pomysłu aż do efektu jej pracy czyli nowego dzieła. Nie mogło zabraknąć również pytań o upodobania pisarki m.in. ulubieni pisarze, książki czy też bohaterzy książkowi z jej własnych powieści. W rozmowach przewijały się wątki osobiste, fabuły książkowe i historie z życia. Hanna Cygler dała się poznać nie tylko, jako utalentowana pisarka, ale przede wszystkim niezwykły człowiek o wielkim sercu. Pytanie o działalność społeczną i wolontariat, które zostało zadane przez jedną z uczestniczek, otworzyło zupełnie inny wymiar spotkania. Nasz gość z błyskiem w oku i ciepłem w głosie zaczął opowiadać o niezwykle istotnych aspektach, tak często zapominanych w biegu życia codziennego. Śmiało można powiedzieć, że pisarka zyskała swym podejściem do świata i życia przedstawionym w tej części rozmowy, jeszcze większą sympatię naszych czytelników.
Podczas spotkania można było zakupić książkę pisarki i udać się po pamiątkowy wpis oraz autograf, co cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników. By zatrzymać ten magiczny czas spotkania wszyscy z radością zapozowali do pamiątkowego zdjęcia. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece i Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
O przekuwaniu żelaza w klonowskich kuźniach
„W 1659 r. wymieniono dwie kuźnice, tym razem w Klonowej; ponieważ nazywały się tak samo, jak te znane z 1616 r., najprawdopodobniej mamy do czynienia z tymi samymi ośrodkami. Znajdowały się one blisko siebie, w połowie odległości między Klonową a Brąszewicami, nad rzeką Łużycą; dziś obszar ten należy do wsi Kuźniczka. Jedna z nich – Błońska – była prawdziwym zakładem przemysłowym.” – czytamy w artykule „Kuźnice klonowskie w przemysłowym krajobrazie Ziemi Sieradzkiej” (Na Sieradzkich Szlakach 2/126/2017/XXXII). O tych właśnie kuźnicach opowiadał, podczas sobotniego spotkania w bibliotece, autor artykułu - archeolog, Wiceprezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej – Michał Szymański. Dziękujemy serdecznie Prelegentowi i wszystkim przybyłym. Już dziś, dla zainteresowanych, mamy informację, że w panach biblioteki są kolejne tematy związane z Naszą Małą Historią
Działań skupionych wokół historii Klonowej nasza biblioteka podejmowała już kilka. Zaliczyć do nich z pewnością można wystawę pt. „Szczepan Mucha – klonowski rzeźbiarz ludowy”, Projekt „Spotkajmy się z historią” - współorganizowany z Łódzkim Domem Kultury, wydanie kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” w całości poświęconego naszej gminie oraz edukacyjny piknik historyczny „Folwark nad strugą”.
30.03.2019 r.
Spotkanie z Łukaszem Walewskim w GBP w Klonowej
Organizujemy przyjęcie... Czy aby na pewno wiemy, jak usadzić gości przy stole? Kogo komu należy przedstawić w pierwszej kolejności? Nie tylko posłuchać o tym, ale i poćwiczyć właściwe zachowanie, mogliśmy 8 marca w naszej bibliotece podczas spotkania z Łukaszem Walewskim – ekspertem w temacie dobrych manier i autorem książek o savoir-vivre. O różnego rodzaju gafach, wpadkach i faux pas autor opowiadał z takim entuzjazmem, że sala co chwilę rozbrzmiewała gromkim śmiechem...