Relacja z działań w roku szkolnym 2016/2017

Filia biblioteczna w Kuźnicy Błońskiej działała prężnie przez cały rok szkolny 2016/2017. Bibliotekę raz w tygodniu odwiedzały regularnie przedszkolaki z Kuźnicy oraz młodzież z pobliskich wiosek.

Zajęcia dla najmłodszych dzieci miały różnorodną tematykę, zgodną z porą roku, świętami obchodzonymi w danym terminie czy potrzebami małych uczniów i ich wychowawczyni – Pani Basi Wysockiej.

Dzieci chętnie przychodziły na lekcje biblioteczne, podczas których czytaliśmy bajeczki m.in.: „Awantura na podwórku”, „Wiosna panie bocianie”, „Bocianek Janek” W. Drabika , „Lokomotywa” Brzechwy i wiele innych wspaniałych utworów. Po każdej lekturze rozmawialiśmy nt. bohaterów i ich zachowania oraz omawialiśmy morał i wyciągaliśmy wnioski.

Następnie były zabawy, piosenki, gry oraz plastyczne inspiracje. Maluszki stworzyły kolorową lokomotywę, taką jaka istnieje w wierszu Brzechwy, którą ozdobiły bibliotekę; wykonały piękne bociany z talerzyków papierowych, widelców i łyżek z plastiku; malowały paluszkami historię krokusa, gdy nadeszła wiosna.

Ponadto jesienią uczyliśmy się o prądzie i urządzeniach elektrycznych; rozróżnialiśmy zwierzęta domowe, dzikie, leśne itp. ….

Zimą przybył do nas Mikołaj i rozdał maluszkom upominki; były też Walentynki i doświadczenia związane z wodą.

Natomiast wiosną odbyło się wspólne i smaczne Śniadanko Wielkanocne, na które przybyła do nas Pani Dyrektor Agnieszka Musialska przynosząc nam prezenty od napotkanego po drodze zajączka wielkanocnego. My również w naszej bibliotece szukaliśmy ukrytych niespodzianek i rozwiązywaliśmy wiosenne zagadki.

A gdy przyszło lato, tworzyliśmy meduzy, laurki na Dzień Taty i czytaliśmy wiersze. W filii odbył się również konkurs plastyczny „W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima”, który rozstrzygnięty został podczas Festynu Rodzinnego w Kuźnicy Błońskiej i przyniósł każdemu uczestnikowi nagrodę. I co najważniejsze - przez cały rok wypożyczaliśmy książeczki, by móc czytać i oglądać je w domu.

Młodzież równie chętnie, co młodsze dzieci przychodziła do biblioteki. Z uwagi na ich wiek i potrzeby, charakter zajęć nieco się różnił od tych przygotowanych dla dzieci. Starsi chętnie grali w różne gry planszowe i w karty. Bardzo często gotowali, piekli ciasta bądź przygotowywali sałatki, desery czy napoje. Zaglądali po lektury, jak i książki z literatury dla młodzieży. Podczas Festynu  Rodzinnego w Kuźnicy zorganizowali kącik dla małych dzieci, by poczytać im książki, malować farbkami twarze, zagrać z nimi w gry planszowe i chodnikowe, rozwiązywać rebusy. Mieli też przygotowane dla najmłodszych malowanki z ulubionymi książkowymi bohaterami.

Przyszedł czas na wakacje!!! W bibliotece też nie będziemy się nudzić J