„Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą” – spotkanie z podróżnikiem Sebastianem Bielakiem.

2 października 2018 r., na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, do Klonowej przybył niecodzienny gość - p. Sebastian R. Bielak - wykładowca akademicki, fotograf, autor książek, artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, a przede wszystkim z zamiłowania przyrodnik i podróżnik. Zaprezentował on najstarszym klasom Zespołu Szkół w Klonowej swoją autorską prelekcję multimedialną pt. „Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą”. Spotkanie to było częścią projektu „Z książką w podróż przez świat” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Klonowej we współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2018 r.

Autor przedstawił prezentację multimedialną ukazującą piękno Pienin, podczas której przytaczał opowieści, ciekawostki i przygody, jakie spotkały go podczas wypraw. Zebrani mogli zgłębić wiedzę dotyczącą przyrody Pienińskiego Parku Narodowego. Oprócz tego przyrodnik zasypywał młodych praktycznymi informacjami potrzebnymi każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania gór,  m.in. dotyczącymi infrastruktury parku czy regionalnej kuchni. Projekcja filmu przyrodniczego pozwoliła uczestnikom przekonać się na własne oczy o pięknie krajobrazu oraz wielu atrakcjach turystycznych Pienin i okolic. Gość, bazując na własnym doświadczeniu i swoich przygodach, wprost zaczarował klonowską młodzież opowieściami o pięknie polskiej fauny i flory, w szczególności występującej po polskiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego.

90 minut minęło zaskakująco szybko i przyszedł czas rozstać się z Pieninami i innymi walorami polskiej przyrody. Mamy nadzieję, że zebrani widzowie zapamiętają to spotkanie nie tylko jako niezwykle sympatyczne, ale przede wszystkim jako niecodzienną lekcję geografii i przyrody.